Dbanie o okulary. Jak to robić?

Dbanie o okulary. Jak to robić?

Przychodzi lato i okulary przeciwsłoneczne są zabawieniem. Kojarzą się one ze słonecznym latem, urlopem oraz wolnością i relaksem. Nie dość, że pomagają nam o jeszcze uzupełniają codzienne stylizacje. Niestety złe użytkowani okularów może doprowadzić do niszczenia ich. Szkodzi zarysowaniem szkieł jak i mniejszym wytrzymaniem oprawek okularów. O punktach w artykule trzeba pamiętać, aby okulary nam długo służyły!

Pozostawianie okularów w pełnym słońcu

Okulary przeciwsłoneczne mają inną zasadę działania niż np. okulary progresywne. Chronią one przed słońcem, gdy mamy je na nosie. Chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Niestety nie są one przygotowane na wysokie temperatury. Chronią nas, ale same dostają. Pozostawienie takich okularów w rozgrzanym samochodzie. Wysoka temperatura może zaszkodzić oprawce, jak i również samym szkłom. Mogą ulec wybrzuszeniu i zdeformowaniu, przez co nie będą zdatne do użytku.

Dbanie o okulary. Jak to robić?

Okulary na głowie

Dość popularnym ruchem w słoneczne lato, zakładanie okularów na głowę. Wbrew pozorom jest to zły nawyk. Tak samo jak okulary progresywne nie powinno zakładać ich się na głowę. Przesuwając okulary na głowę powstaje napięcie, które rozciąga delikatnie elementy. W taki sposób oprawa się rozciąga, mniej stabilnie trzyma się twarzy oraz zsuwa się z nosa. Można to już zauważyć po kilku razach noszenia. Zakładanie okularów na głowę niejednokrotnie prowadzi również do pęknięcia zawiasu podtrzymującego zausznik, co może uniemożliwić dalsze korzystanie z okularów przeciwsłonecznych.

Przenoszenie okularów

Tak samo jak okulary progresywne lub okulary korekcyjne nie powinno się przenosić ich luźno w torebce lub plecaku. W przestrzeni, w którą wrzucamy okulary znajdują się również inne drobiazgi, które mogą porysować szkła okularów. Przez co nie będą zdatne do użytku. Nie jednokrotnie zdąży się uderzyć torbą lub plecakiem. W takim przypadku może dojść do stałego szkodzenia okularów. Nie ma znaczenia czy korzystasz z droższych modeli czy tańszych, wszystko może się uszkodzić. Do pomocy przychodzi etui. Można przenosić w nim okulary, wtedy są bezpieczne.

Szkła do dołu – największy błąd

Porysowane szkła są największym błędem. Nie tylko rysują się soczewki korekcyjne, ale również okulary przeciwsłoneczne. Najbardziej irytujące jest patrzenie na świat przez porysowane szkła w okularach. Dlatego należy uważać jak odkładać okulary. Unikać kładzenia ich szkłem na twarde powierzchnie. Jeżeli już nie masz wyboru połóż je na chusteczce. Czyste i nie porysowane okulary daje większy komfort użytkowania.Przeanalizuj swoje dotychczasowe praktyki i wyrób nawyk właściwego, ostrożnego odkładania okularów – soczewkami do góry. Szybko przekonasz się, że okulary zachowają swoje właściwości na znacznie dłużej.

Odpowiednia pielęgnacja

Drobinki piasku i pyłu podczas silnych wiatrów potrafią dostać się w najmniejsze zakamarki torby jak i również mechanizmu oprawek okularów. Dlatego należy regularnie czyścić okulary odpowiednią ściereczka. Ściereczka nie powinna zawierać ALKOHOLU, gdyż w takim przypadku występuje niszczenie szkła. Przy dłuższym użytkowaniu można zauważyć pogorszenie się  jakości okularów. Dlatego trzeba odpowiednio czyścić zwilżoną ściereczką soczewki okularów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top