Dobór oprawek do kształtu twarzy

Dobór oprawek do kształtu twarzy

Dobór oprawek z szkłami progresywnymi oprócz parametrów związanych z optyką i style użytkowania i życia klienta, należy zwrócić uwagę na twarz posiadacza. Jednym z głównych elementów jest geometria twarzy oraz układ oprawek na nosie.

Przy doborze oprawek należy zwrócić uwagę na codzienną aktywnością klienta oraz wykonywaną pracą osoby noszącej okulary. Osoba pracująca przed komputerem potrzebuje innych okularów niż przedstawiciel handlowy lub kierowca samochodu. Nie tylko w celach wizualnych, ale dla wygody użytkowania.

Wizerunek z okularami progresywnymi

Wybierając okulary progresywne trzeba brać pod uwagę iż są one grubsze od standardowych okularów. Dlatego należy zastanowić się nad odpowiednimi oprawkami do nich. Dzięki odpowiednim doborze oprawek możemy wyrazić swój charakter oraz osobowość. Tak, aby okulary były noszone z przyjemnością, a nie karą. W tym celu należy zwrócić wagę na oprawki, które będą dla nas wyjątkowe niepowtarzalne, a przede wszystkim indywidualnie dopasowane do właściciela.

Kefalometria – nauka pomiaru głowy

Pierwszym i podstawowym wyznacznikiem jest ocena kształtu twarzy. Ma to podstawowe znaczenie przy wylądzie oprawek. Gdyż nie każdemu pasują wszystkie oprawki, nie tylko ze względów wizualnych, ale również estetycznych. To stosowana od lat powszechna i najczęstsza metoda. Kefalometria to dział antropometrii – zajmuje się wyliczaniem pomiarów głowy człowieka. Dopuszcza 7 kształtów twarzy

  • Kwadrat
  • Prostokąt
  • Owal
  • Koło
  • Trójkąt odwrócony
  • Pięciokąt
  • Sześciokąt
  • Przeciwieństwa się przyciągają
Dobór oprawek do kształtu twarzy

Przy doborze okularów do kształtu twarzy należy iść zasadą przeciwieństw:

Twarz kwadratowa – oprawa okularowa obła, która złagodzi rysy twarzy

Twarz okrągła – oprawa kanciasta z ostrą linią kwadratową. Jeśli zdecydujesz się na oprawę okrągłą, wybierz tą z dużą tarczą wystającą poza rysy twarzy. Pamiętajmy, że im oprawa ciemniejsza, tym buzia wydaje się smuklejsza

Twarz trójkątna o odwróconym kształcie – oprawa okularowa o kształcie trójkąta, najlepiej zaokrąglona na dole, dzięki czemu twarz nabierze łagodniejszych rysów; doskonale sprawdzi się oprawa typu „aviator”

Kolor oprawek

W momencie wyboru oprawek z szkłami progresywnymi należ pokierować się analizą kolorystyczną, Pozwoli określić i dopasować do nas najlepsze barwy oraz wykluczyć negatywne barwy. W celu wykonania takiej analizy należy udać się do specjalisty. Najważniejsze w ocenie jest skóra, nie rodzaj, a nawet kolor i odcień.  Częstym zabiegiem jest również ocena koloru białka oka. Bardzo dużo o typie urody mówi też kolor białka oka. Wbrew nazwie, rzadko jest ono białe, zwykle błękitne lub kremowe.

Profil boczny twarzy

Kolejnym i bardzo ważnym aspektem podczas doboru opraw do zindywidualizowanych okularów progresywnych jest tzw. profil boczny twarzy. W tym konkretnym punkcie zarówno atrybuty stylistyczne jak i optyczne łączą się ze sobą.

Często nieodpowiednio dobrana oprawa może skutkować złym widzeniem nawet w spersonalizowanych okularach progresywnych. Niewątpliwie w niektórych oprawach można zmienić ustawienie poprzez regulację zauszników lub nanośników, jednak nie zawsze jest to możliwe, a oprawa ma swoje ograniczenia.

Dobór właściwych opraw oraz szkieł progresywnych pod względem estetycznym jest kluczowy. Ważne jest aby oprawa okularowa od samego początku była odpowiednio dopasowana do kształtu twarzy klienta nie pomijając w tym profilu bocznego oraz odpowiednio dobranej kolorystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top