Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

ortodoncja Poznań

Specjaliści poprzez codzienną pracą z pacjentami, pozwala na zrozumienie wszystkich wątpliwości oraz umiejętne odpowiadanie wyczerpująco na temat ortodoncji w salonach stomatologicznych. Współpraca pacjenta z lekarzem opiera się głównie na tym, iż lekarz wytłumaczy pacjentowi sens wizyt kontrolnych oraz ich regularność podczas leczenia ortodontycznego. Umiejętne użytkowanie oraz czyszczenie aparatu pozwala na zachowanie czystości w jamie ustnej. Również mniejsze zużycie sprzętu, który może nastąpić – równoznacznie z spadkiem jakości aparatu spada komfort użytkowania aparatu przez klienta.

Ortodoncja w dużym stopniu opiera się na obustronnej współpracy między lekarzem, a pacjentem. Zależy od tego prawidłowa toku leczenia, tak aby uniknąć  komplikacji. Niezbędne będą regularne kontrolne w celu wychwycenia najdrobniejszych nieprawidłowości, które mogą wystąpić podczas leczenia. Szybka reakcja pozwala na załagodzenie objawów i wyleczenie powstających problemów,  aby użytkowanie przebiegało komfortowo dla klienta.

Jak długo trwają wizyty kontrolne?

Ortodoncja w Poznaniu przebiega wraz z wizytami kontrolnymi podczas leczenia. Różny czas trwania, jest on również zależny od lokalu – uzależnione jest to od etapu prowadzonego leczenia. Mogą wystąpić krótkie wizyty kontrolne, które mają na celu sprawdzenie ułożenia aparatu oraz przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Trwają one przeważnie do 15 minut. Kolejnym etapem długości spotkań są, te które trwają do 45 minut. Niezbędne są one pod względem kontroli aparatu wraz z repozycją zamków oraz strippingu zębów. Dodanie elementów, które pomagają wykorzystać siły wykorzystywane w aparacie. Czas również może wydłużyć się z winy pacjenta ze względu na uszczerbki na aparacie jak odklejone zamki.

Jak często powinno się odwiedzać salon ortodoncji w czasie leczenia

Podczas leczenia ortodontycznego, z wykorzystaniem aparatu niezbędne są regularne wizyty u specjalisty. W celu utrzymania stałej kontroli nad rozwojem sytuacji. Spotkania powinny odbywać się mniej więcej od czterech, a szczęściu tygodni od ostatniego spotkania. Zależne jest to od rozwoju jaki następuje w jamie ustnej klienta oraz etapu leczenia. Regularność spotkań musi zostać zachowana przez cały czas leczenia ze względu na pozytywne efekty dla pacjenta, jak i również zmiany w łukach zębowych wpływających negatywnie na dalsze leczenie. Regularne spotkania sprawiają, można wychwycić w porę niekorzystne działania oraz zmienić tok leczenia na poprawny. Zaniedbywanie regularnej kontroli może wydłużyć czas trwania leczenia, wraz kolejnymi etapami ortodoncji.

Problemy z aparatem ortodontycznym

Leczenie z wykorzystaniem dodatkowego sprzętu w jamie ustnej klienta wiąże się z niedogodnościami. Występujące awarie są nieodstępną rzeczą przy leczeniu ortodontycznym. Częstymi przykładami „awarii” są:

  • odklejanie się zamka
  • od cementowania pierścienia  
  • utracie ligatur elastycznych/metalowych
  • wysunięcie się łuku z rurki bądź zamka

Przy każdym przy wyżej wymienionych problemów należy niezwłocznie zgłosić się do swojego lekarza. W takim wypadku wizyty mogą występować częściej niż co 4-6 tygodni. Ortodoncja ma swoje zalety oraz niedogodności, na które pacjent musi być przygotowany.

Ortodoncja Poznań jak przebiega leczenie?

Na pierwszym spotkaniu, które jest uznawane za konsultacje. Odbywa się bezpośrednio w gabinecie ortodontycznym. Specjalista, który określa czas trwania leczenia – który zawsze może ulec zmianie –  oraz sposób przeprowadzonych działań. W celu wykonania diagnostyki jest wykonywany pantogram – zdjęcie panoramiczne w celu oceny układu zębowego. Działania mają na celu pokazanie specjaliście w jakim stanie są zęby pacjenta. Leczenie zaczyna się od momentu założenia aparatu na zęby. Może być wykonane to na jeden luk zębny – górę – lub jeżeli pacjent wyrazi ochotę na oba łuki. Pierwszym etapem leczenia ortodontycznego zęby będą ulegać uszeregowaniu. Polegać to będzie na wyprostowaniu zębów w skutek działania sił aparatu. Na kolejnych spotkaniach regulujących jest ustalenie idealnej pozycji dla zębów. Ma to na celu zadowolić pacjenta oraz mieć pozytywny wpływ zdrowotny.

Czy są jakieś przeciwskazania?

Problematycznym dla specjalisty może okazać się  brak współpracy ze strony pacjenta. Leczenie z wykorzystaniem tajników ortodoncji nie jest szybkim zabiegiem, dlatego trzeba przygotować się na długoterminową współprace. Równie ważnym elementem jest stan zdrowia pacjenta. Istotne jest czy posiada choroby przewlekłe oraz inne schorzenia uniemożliwiające współprace na tle ortodontycznym. Popularnymi schorzeniami wykluczającymi leczenia jest zaburzenie odporności na przykład białaczka szpikowa, zaburzenia hormonalne, metaboliczne przykład np. cukrzyca. Przed zaczęciem  leczenia ortodontycznego należy wyleczyć jamę ustną oraz wszystkie dziury w zębach. Niemożliwe jest założenie aparatu na nie wyleczone zęby. Nie ma takiej możliwości. W takim przypadku mogą nastąpić późniejsze problemy z wykorzystaniem aparatu, które nie będą możliwe do wyleczenia.

One thought on “Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top