Kodeks uczestnika protestu

Strajk kobiet

Biorąc udział  w proteście trzeba pamiętać o najważniejszych rzeczach. Obecnie trwają Strajki Kobiet oraz będą trwać przez najbliższe dni. Zasady opisane w artykule obowiązują nie tylko przy obecnym strajku, ale również mają zastosowanie w przypadku przyszłych demonstracji. Są one dopasowane tak, aby w razie niedogodności każdy mógł sobie poradzić. Wybierając się na demonstracje, szczególności podczas epidemii, warto zadbać o bezpieczeństwo dwukrotnie, nie tylko własne ale również innych manifestujących. Oto porady, które każdy uczestnik powinien wziąć sobie do serca.

Szczególna uwaga

Biorąc udział w masowych marszach przez miasto szczególnie w sytuacji pandemii oraz napięcia politycznego wokół sprawy aborcji zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach na ulicy oraz przestrzegaj kodeks uczestnika protetu. Nie opuszczaj zgromadzeń samemu, ani nie wdawaj się w dyskusje, które mogą mieć  nieoczekiwany wpływ na sytuacje.

Samotne podróże

Idąc na manifestacje nigdy, ale to nigdy nie wybieraj się samemu.  Najlepiej zebrać grupe rodziny, znajomych, zlapać osoby na profilach przeznaczonych do ogłaszania oraz trzymać się ich cały czas. Jak wspomina jedo z hasłe Strajku Kobiet „Nigdy nie będziesz szła sama” ma bardzo dobre odzwierciedlenie w przypadku wyjścia na strajkt. W tłumie siła. Najbardziej trzeba uważać gdy oddzielacie się od głównego tłumu, jak w przypadku akcji w Wrocławiu, gdzie narodowcy wyłapywali osoby rozchodzące się z demonstracji.

Ciągły kontakt

W przypadku tak licznych zgromadzeń, może wystąpić sytuacja, że się zgubisz w tłumie od grupy znajomych. Dlatego tak ważne jest by mieć naładowany telefon, a najlepiej jeszcze powerbank, by być ciągle w kontakcie.

Epidemia

Podczas obecnych demonstracji panuje stan epidemiologiczny, który wymusza na obywatelach dystans społeczny oraz zasłanianie ust oraz nosa. W tłumie cięzko zachować odstęp, ale maseczkę obowiązkowo trzeba miecna swojej twarzy. Na takie demonstracje wart pomyśleć o zakupie lepszej maski niż taka jednorazowa lub bawełniana. Najlepiej filtrująca z FFP2 bez zaworu, gdyż te z zaworem chronią ciebie, ale nie innych obecnych na demonstracji.

Najważniejszy zmysł – wzrok

Pamiętaj, żeby obserwować cały czas tłum i zwracać uwagę na to co się dzieje. Gdyż może wystąpić nieciekawa sytuacja, a co za tym idzie policja zareaguje. Nawet jak nie jesteś osobą, która wzbudziła tłum do agresji, to możesz przypadkiem dostać gazem pieprzowym po oczach. Dlatego trzeba dbać o ten zmysł w trakcie demonstracji. W momencie jak posiadasz soczewki zmień je na okulary, dobrym pomysłem będzie również założyć gogle przeciwpyłowe.

Dostaniesz gazem? Co wtedy?

Warto zabrać na manifestacje również w małych pojemniczkach mieszczących się w kieszeni mleczko magnezowe lub sól fizjologiczna. W przypadku dostania gazem pieprzowym należy przemyć oczy w celu uśmierzenia bólu i odzyskania zmysłu

Najpotrzebniejsze rzeczy

Kodeks uczestnika protestu powinien mieć każdy, kto idzie na manifestacje trzeba się przygotować biorąc  telefon, powerbank, wodę, mleczko magnezowe oraz inne niezbędne rzeczy – nie zmieścimy się do kieszeni. Niezbędny będzie plecach, nie przeszkadza, ale można wrzucić do niego wszystko to co będziemy potrzebować jak np. dodatkową maskę lub przyłbice.

Strajk kobiet

Czarna parasolka

Długa czarna parasolka nie jest tylko symbolem protestu, pozwala również wykorzystać ją w czasie niebespieczeństwa. W przypadku ataku gazem, może stać się swego rodzaju tarczą na pierwsza fale. Również w przypadku zaatakowania przez agresora parasolką możemy utrzymać dystans między nim, a nami.

Gwizdek

Warto zabrać ze sobą coś co zwróci uwagę ludzi. Najlepszym pomysłem jest gwizdek, gdyż jego małe rozmiary są wystarczające do wydania donośnego dźwięku, który pomoże zwrócić uwagę oraz zaalarmować innych.

W przypadku problemu

Podczas manifestacji może się zdarzyć, że zostaniesz zatrzymany przez policje. Warto mieć przy sobie nr telefon do prawnika lub centrali prawniczej. Warto zapisać go sobie na przed ramieniu, gdyż na komisariacie wszystkie rzeczy zostaną skonfiskowane przez policjantów. Należy pamiętać, że zatrzymani nie może trwać dłużej niż 24h, chyba że zachodzą podstawy do zastosowania wobec zatrzymanego postępowania przyspieszonego, wtedy wynosi ono 48h.

Strajk Kobiet coraz liczniejszy przeczytaj artykuł o powiększaniu się manifestacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top