Najczęściej zadawane pytania na temat fotowoltaiki

Fotowoltaika

O fotowoltaice w obecnych czasach człowiek słyszy dość często, czy to reklama, czy to sąsiad montuje. Bardzo dobrym krokiem jest rozwijanie środowiska w tym kierunku. Nie tylko na temat montażu, ale również wiedzy związanej z montowaniem fotowoltaiki oraz jej funkcjonowaniem. Poprzez zrozumienie działania sprzętu, przyszły użytkownik szybciej zdecyduje się na montaż paneli słonecznych, jeżeli będzie wiedzieć jak one działają. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odpowiemy na kilka najważniejszych pytań w poniższym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami.

W jaki sposób w panelach słonecznych produkuje się energia?

Do zasilenia paneli słonecznych niezbędne jest światło – w tym przypadku słonce, które jest surowcem odnawialnym. W uproszczeniu, aby każdy użytkownik mógł zrozumieć polega to na tym, że padające promienie słońca na moduły fotowoltaiczne są pochłaniane przez ogniwa. Następnie przekazywane są do inwertera w celu przekształcenia prądu  stałego na przemienny.

Czy panele słoneczne są odporne na warunki atmosferyczne?

W przypadku wyboru dobrych jakościowo produktów, będą one w pełni odporne na różnego rodzaju opady. Tyczy się to deszczu jak i również śniegu i gradu. Nie robi na nich wrażenia silne wiatry oraz różnice temperatur. Należy jedynie pamiętać by co kilka lat je konserwować.

Fotowoltaika panele

Co znajduje się w panelu słonecznym?

W konstrukcji fotowoltaiki wchodzą takie urządzenia jak:

  • Moduł fotowoltaiczny
  • Inwerter
  • Okablowanie
  • System montażowy z obudową

Koszt instalacji paneli słonecznych

Nie można określić jednej ceny jaka jest za montaż fotowoltaiki ma na to wpływ wiele czynników. Zależne jest to od mocy instalacji fotowoltaicznej. Ostatecznie brane też pod uwagę są kryteria takie jak:

  • Koszt rozwiązań technologicznych
  • Miejsce montażu – w celu montażu uchwytu
  • Rodzaj modelu modułu fotowoltaicznego
  • Jakość inwertera

Ile trwa montaż instalacji fotowoltaiki?

Wszystko zależy od firmy, z którą współpracujemy, należy z nią ustalić terminy. Duży wpływ na czas montażu ma wielkość i miejsce instalacji paneli słonecznych. Przedłużenie czasu prac wynika z konieczności przeprowadzenia dodatkowych prac związanych z montażem. Z reguły takie działania trwają od 1 do 3 dni roboczych po uprzednim umówieniu się na prace.

Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej?

Panele słoneczne nie wymagają specjalistycznych pielęgnacji. Wszystkie zanieczyszczenia, ja osad, kurz i pył usuwane są z falami opadów deszczu lub śniegu. W przypadku problemów należy się kontaktować z firmą wykonującą serwisy fotowoltaiki w celu wyeliminowania usterki.

Czy fotowoltaika działa w nocy?

Do prawidłowego i pełnego funkcjonowania paneli słonecznych wymagane jest słońce dlatego w momencie, gdy nadchodzi noc wydajność fotowoltaiki spada niemal do zera. Nie jest to problem, gdyż dzięki możliwości magazynowania energii można mieć do niej dostęp przez 24h.

Czy fotowoltaika na pewno jest ekologiczna?

Podczas pracy moduły fotowoltaiczne nie emitują żadnego hałasu oraz nie wydzielają CO2 ani innych substancji do środowiska. Dlatego jest to ekologiczne rozwiązanie, które jest zgodne z ochroną środowiska naturalnego.

Fotowoltaika

Czy mogę zasilać wszystko poprzez panele słoneczne?

Urządzenia w użytku domowym mogą wykorzystywać prąd generowany przez fotowoltaike. Dlatego tak dobrym rozwiązanym jest korzystanie z nich w gospodarstwie domowym jak i w firmie. Można również podłączyć do fotowoltaiki system ogrzewania.

Czy mogę produkować za dużo energii? Co wtedy?

W momencie nadwyżki produkowanej energii i braku możliwości jej magazynowania, można podpisać umowę z lokalną elektrownią, która będzie magazynować prąd, który będzie można wykorzystać np. zimą, lecz w wysokości 80% oddaje energii.

Ile wytrzymuje panel fotowoltaiczny?

Instalacje paneli słonecznych objęte są 25 letnią gwarancją.

Kiedy zwraca się fotowoltaika?

Średni czas zwrotu koszt zakupu i montażu fotowoltaiki następuje po około 7-10 latach użytkowania.

Czy fotowoltaika musi być zawsze skierowana na południe?

Nie. Instalacje fotowoltaiczne skierowane w kierunku południowym wykazują najwyższą wydajność. Moduły fotowoltaiczne mogą bowiem zostać zamontowane również także w kierunku południowo-wschodnim, południowo-zachodnim, a także wschodnim i zachodnim. W takich przypadkach spodziewać się należy jednak zmniejszonych ilości produkcji energii.

Czy dach wytrzyma ciężar paneli słonecznych?

Podczas analizy projektu montażu paneli słonecznych wykonywana jest analiza konstrukcji podłoża – jak np. dach budynku-  w celu określenia wytrzymałości konstrukcji. Sama konstrukcja nie projektowana w taki sposób, aby nie wpływała na konstrukcje dachu.

Jakie są miejsca montażu paneli słonecznych.

Instalacja paneli słonecznych może zostać wykonana na gruncie jak i dachu. Wybór zależy od warunków i wymagań klienta oraz wielkości montowanych ogniw fotowoltaicznych.

Montaż instalacji fotowoltaicznej gwarantuje przede wszystkim korzyści finansowe i ekologiczne. Szybki zwrot kosztu zakupu fotowoltaiki, a także obniżone rachunki generują spore oszczędności, a po kilku latach zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top