Okulary progresywne od A do Z

szkła progresywne

Posiadanie dwóch par okularów – jednych do funkcjonowania w codziennych warunkach, a drugich do czytania. Może stać się uciążliwe. Rozwiązaniem mogą być okulary progresywne, aby nabyć odpowiednie dla naszej wady wzroku należy udać się do specjalisty, aby w najbliższym czasie odwiedzić salon optyczny.

Czym są okulary progresywne?

Zainteresowanie tego typu okularami oraz ich późniejszy wybór może mieć pozytywny wpływ na komfort użytkowania okularów w niedalekiej przyszłości. Odpowiednie szkła zamontowane w ramkach okularów posiada różne funkcje:

  • Górna część – Pozwala na osiągnięcie ostrości na obiekty, które znajdują się daleko
  • Środkowa część – Idealnie pasuje do pracy monitorze komputera nie męcząc oczu
  • Dolna część – Wspomaga utrzymanie ostrości na teksty i przedmioty znajdujące się blisko jak np. czytanie książki.

Podział budowy na 3 części pozwala na skuteczne zastąpienie kilku par okularów na jedną. Każda część okularów wspomaga użytkownika  codziennych działaniach, tak aby wyeliminować konieczność zmiany okularów. Przed zakupem skontaktuj się z specjalistą w celu ustalenia czy takie okulary będą odpowiednie dla Twoje wady wzroku. Ma na to wpływ krótkowzroczność, długowzroczność oraz czy posiadasz astygmatyzm.

Czy warto korzystać z okularów progresywnych?

Możliwość zamiany kilku par okularów na jedną jest jedną z większych zalet takiego wyboru. Nie ma problemu z utrzymaniem ostrości przedmiotów przy dalekich jak i bliskich odległościach. Daje to możliwość większej swobody oraz przyzwyczajenia się do jednej pary okularów, bez ciągłego zmieniania okularów wraz z zmianą zadań, którymi się zajmujesz. Szkła progresywne posiadają również atut wyboru odpowiednich ramek, w celu dopasowania do każdego klienta. Przechodzenie z jednej strefy do drugiej jest całkowicie naturalne i płynne. Przy noszeniu okularów progresywnych możesz poczuć swobodę dostrzeżenia osoby z daleka, jak i po chwili skorzystania z telefonu z pełną ostrością widzenia.

Okulary progresywne – Kiedy to najlepsze rozwiązanie?

Osoby po 40 roku życia może wystąpić prezbiopia – Jej objawiamy są częste rozmyte elementy podczas spoglądania z bliskiej odległości. Przykładam jest moment czytania książki lub próba przeczytania składu produktu na etykiecie. W celu wyostrzenia taka osoba oddala przedmiot od swojego zmysłu wzroku. Przypadłość często jest również nazywana chorobą długich rąk – ze względu na wyciąganie wszystkich przedmiotów przed siebie w celu wyostrzenia. W przypadku takiej sytuacji szkła progresywne są najlepszym rozwiązaniem.

Pozostali użytkownicy okularów nie posiadają przeciwskazań, aby korzystać z możliwych udogodnień. Wszystko należy ustalić  przy doborze w salonie optycznym. Dobrym momentem wyboru takich szkieł jest moment, w którym występuje jednoczesne pogarszanie się ostrości z daleka jak i bliska.

Jaki jest koszt szkieł progresywnych?

Przy odwiedzeniu salonu optycznego, klient musi być przygotowany na wyższy koszt niż standardowe okulary korekcyjne. Wpływa na to możliwość eliminowania objawów dwóch wad wzroku jednocześnie. Zakup powinien być przemyślany oraz traktowany jako zamiennik za kilka par. Na cenę ma również wpływ:

  • Rodzaj szkła
  • Jakość szkła
  • Cenę oprawek
  • Dodatkowe powłoki typu antyrefleksyjne

Personalizacja okularów pod klienta, na każdym stopniu podnosi koszt wyprodukowania oraz dopasowania pod wadę wzroku. Należy pamiętać iż źle dobrane szkła mogą powodować gorsze efekty niż nie noszenie okularów.

Czy okulary progresywne są zdrowe?

Dla osób dorosłych szczególnie powyżej 40 roku życia stają się coraz popularniejsze. W żaden sposób nie udowodniono negatywnych efektów występujących w zmyśle wzroku osób korzystających z nich. Ważnym elementem korzystania z takich okularów są regularne wizyty oraz zmiana szkieł co około 3 lata. Pozwala to na kontrolowaniu posiadanej wady wzroku. Elementy, które mogą posiadać przeciwskazania do korzystania z nich to:

  • Zaburzenia błędnika
  • Przeciwskazania od specjalisty
  • Zwyrodnieni plamki żółtej

W innych przypadkach jest możliwość do korzystania z szkieł progresywnych. Natomiast zawsze należy skonsultować to ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top