Próchnica w zębach co teraz?

Próchnica

Stara medyczna prawda mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Patrząc na to stwierdzenie zwrócimy uwagę w artykule jak zdiagnozować pierwsze objawy próchnicy i jak ją usunąć.

Ortodoncja oraz inne dziedziny medyczne, które zajmują się wykwalifikowani fachowcy. W końcu, aby wykonywać zawód trzeba przejść przez 5 letnie studia, aby zdobyć doświadczenie. Taka osoba potrafi rozpoznać próchnice od razu, lecz dla laika nie jest to takie proste. Dlatego należy systematycznie i regularnie odwiedzać stomatologów w celu sprawdzenia stanu jamy ustnej.


Objawy próchnicy

Za pierwszy objaw próchnicy można uznać białe przebarwienia na zębach to są tzw. Plamki próchnicowe. Niestety w społeczeństwie próchnica kojarzona jest z czarnymi plamkami, jest to wręcz odwrotnie są one białe. Często mylone są z od wapieniami na zębach, które są nie szkodliwe. Tego nie jest w stanie odróżnić osoba, która się na tym nie zna. Próchnica najczęściej znajduje się w przestrzeniach między zębami oraz w pobliżu dziąseł. W tych miejscach zalega zwykle płytka nazębna – jest to pożywienie dla bakterii próchnicowych. Jeżeli zauważymy takie objawy należy skontaktować się z specjalistą w celu oceny. Na tym etapie można łatwo zahamować rozprzestrzenianie się bakterii.

Ma na to wpływ również nasza dieta, która powinna być bogata w wapń, natomiast uboga w węgle. O dziwo ma wpływ jedzenie ich w późnych godzinach wieczornych. Poza dieta należy zaopatrzyć się w nawyki higieniczne i korzystać  z:

  • Korzystać z dobrej szczoteczki do zębów
  • Zainwestowanie w dobrą pastę do zębów
  • Nić dentystyczna
  • Wykorzystywać płyn do płukania jamy ustnej

Kolejny etap próchnicy

W przypadku złego dbania o zęby, gdy próchnica rozwija się w naszej jamie ustnej i jest w zaawansowanym stadium dopiero wtedy zmienia kolor na ciemny popularny na zdjęciach. Taki moment jest na bakterie, które atakują szkliwo zęba, zębinę oraz pojawiają się pierwsze bóle zębów, które można odczuć. W takim stadium próchnicy należy natychmiast udać się do specjalisty od zębów w celu wyleczenia. Jest to etap rozwoju choroby, lecz jeszcze jesteśmy w stanie wyjść z ekspansji bakterii i usunąć tkankę zajętą próchnicą.

Gdy nawet lekkie bóle nie sprawią, że odwiedzimy stomatologa, próchnica postępuje. Zaczyna powodować stany zapalne miazgi zębowej, które wiążą się już z silnymi dolegliwościami bólowymi. Wymaga to już w tym przypadku leczenia kanałowego zęba. Może to się również wiązać z martwicą zęba a co za tym idzie utratą jego.

Podsumowanie Próchnicy

Bakterie próchnicy to nie tylko problemy z zębami ale to proces w jamie ustnej ale również choroba ogólnoustrojowa. Dotyka ona układ kostno-stawowy i układ sercowo-naczyniowy, potęgując rozwój chorób od ogniskowych.

Ważnym elementem profilaktyki są dobre nawyki higieniczne jamy ustnej oraz regularne kontrole u stomatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top