Rozliczenie z zakładem energetycznym wraz z panelami słonecznymi

Fotowoltaika

Planujesz zamontowanie paneli fotowoltaicznych? Dowiedz się czego możesz się spodziewać podczas współpracy z zakładem energetycznym. W Polsce występują zasady  poparte ustawami dla prosumentów. Polega ona na systemie opustów, które pozwala na oddanie nadwyżki produkowanej energii do zakładu energetycznego, a następnie wykorzystanie go w nocy lub inną porą rok jak np. zimą. Niżej wymienione etapy zwrócą uwagę na opłacalność inwestycji.

Zniżki – Oszczędzanie na fotowoltaice

Osoba inwestująca w panele słoneczne, nie musi zostać prosumentem

Prosument- osoba, która produkuje w tym przypadku energie, ale również jest konsumentem w przypadku zmniejszonej ilości prądu wytwarzanego dzięki wykorzystaniu paneli słonecznych

W przypadku mniejszego nakładu paneli słonecznych, które nie pokrywają w 100% zapotrzebowania gospodarstwa domowego, nie ma możliwości współpracy z zakładem energetycznym. Jedyny zysk jaki taka osoba osiąga to energia, która jest „darmowa” ze względu na posiadanie paneli fotowoltaicznych. Podstawą aby zostać prosumentem jest podpisanie umowy z zakładem energetycznym dokument o umowie świadczenia usług dystrybucji i sprzedaży energii. Podczas rozpoczęcia współpracy osobie prywatnej zostają zamontowane liczniki dwukierunkowe.

Podczas współpracy z elektrownią osoba prywatna mimo iż posiada mini elektrownie, będzie dalej zobligowana do płacenia rachunków za energie i świadczenia jej usług, ponieważ są to opłaty stałe obejmujące:

-opłaty przejściowej

-stawkę jakościową

-opłaty abonamentowej

Rachunki za prąd są wystawiane zależnie od miejsca, najczęściej raz na miesiąc lub co 2 miesiące. Okres zależy od podpisanej umowy z zakładem energetycznym. Po poprawnym zamontowaniu instalacji wysokość rachunków powinna spać o około 80%

Fotowoltaika

Rozliczenie z elektrownią, przy wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych

Od momentu zamontowania paneli słonecznych na terenie oraz podpisani umowy z zakładem elektrycznym, po roku sprzedawca energii ma obowiązek przesłać do prosumenta zestawienie zawierające

-energie pobraną z elektrowni

-energie dostarczoną do elektrowni

-rezerwy energii, które może wykorzystać

Rozliczenie jest zależne od wielkości instalacji fotowoltaicznej. W przypadku wykorzystaniu mocy do 10 kW za 1 kWh przesłany może odebrać 80%. Jeżeli instalacja oscyluje między 10 a 50 kWp, za każdy 1kWh można odebrać 70%.

Kiedy fotowoltaika się zwróci?

Ważnym elementem przy wyborze rodzaju paneli, jest dobowy pobór mocy gospodarstwa, tak aby najlepiej dopasować się do naszych potrzeb. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie największej ilość energii wyprodukowanej przez zakupione panele słoneczne podczas dnia. W ciągu nocy lub zimą tracimy około 20% przesłanego do elektrowni prądu, ze względu na podpisane porozumienie z zakładem energetycznym. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowaniem w domu pompę ciepła, która na bieżąco zwiększa zużycie energii, co pozwala na efektywne ogrzewanie budynku. Kolejnym elementem jest inwestycja w akumulatory, które pozwalają na magazynowanie niewielkich części energii, które wystarczają na ciemniejsze dni lub noce. Pozwala to oszczędzić na korzystaniu z energii z zakładu. W takim przypadku rachunki za prąd mogą wynieść wręcz zerowe ilości zużycia.

Czy za oddawanie energii się płaci?

Konsumenci, chcący zainwestować w fotowoltaike, posiadają system opustów, pozwala to na odebranie uprzednio wysłanej energii z sieci zupełnie za darmo. Przesyłanie prądu jest darmowe. Natomiast nie opłacalne jest tworzenie instalacji o zbyt dużej mocy. W takim przypadku duża część trafia do elektrowni. Zakład energetyczny kumuluje taką energie, natomiast można ją wykorzystać tylko w ciągu 365 dni od jej zmagazynowania, w późniejszym etapie uznawana jest za zużytą i przepada. Dlatego tak ważnym elementem montażu paneli słonecznych jest dopasowanie do gospodarstwa domowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top