Ściąganie aparatu ortodontycznego – jak przebiega?

W momencie noszenia aparatu ortodontycznego, zdjęcia jego jest niezmiernie wyczekiwany przez korzystającego. Ortodoncja Poznań jako lekarz jest w stanie zrozumieć ekscytacje pacjenta związaną z możliwością zakończenia leczenia wraz z ujrzeniem upragnionych efektów.  Natomiast z innej strony pacjent posiada objawy ze względu na ból i niedogodności, które mogą wystąpić podczas zdejmowania aparatu ortodontycznego. Czy pacjent ma się czego bać?

Klient nauczony niedogodnościami związanymi z założeniem oraz dopasowywaniem aparatu ortodontycznego. Ból towarzyszący przy zakładaniu aparatu jest najbardziej niekomfortowym momentem leczenia. Podczas ściągania mogą wystąpić bóle ze względu na prace przy jamie ustnej pacjenta. Natomiast występują one w mniejszym stopniu niż przy zakładaniu. Ortodoncja Poznań jak każdy specjalista w dziedzinie stara się sprawić jak najmniej bólu podczas zabiegu.

Ortodoncja – jakie są etapy ściągania aparatu

Pierwszy etap – ściąganie aparatu ortodontycznego

Ortodoncja Poznań przeprowadza pierwszy etap podczas wcześniej umówionej wizyty. Specjalista rozpoczyna ściąganie od kolorowych gumek lub metalowy ligatur – w  zależności od  wybranego wcześniej zestawu. Następną częścią, która zostaje ściągnięta są przyklejone do zębów zamki – wykorzystane są do tego odpowiednie kleszcze, ułatwiające zdejmowanie. To działanie budzi najwięcej niepokoju u pacjentów. Demontaż jest dość nieprzyjemny oraz wygląda boleśnie mimo tego nie powoduje żadnego bólu, więc nie wymaga znieczulenia. Trzeba zwrócić również uwagę, że dla niektórych może powodować to inne odczucia oraz powodować większy dyskomfort fizyczny jak i psychiczny. Ortodoncja poznań ze względu na doświadczenie w swoim zawodzie korzystają z nauczonych technik odrywania zamków. Ma to na celu najłagodniejsze wykonanie zadania. Pomocne przy tym jest również konsultacja oraz współpraca z pacjentem.

W przypadku korzystania przez pacjenta z popularnego metalowego aparatu zdejmowanie elementów przebiega szybko oraz bez boleśnie, tak w przypadku lepiej wyglądających aparatów wykonanych z kryształów bądź porcelany jest to bardziej problematyczne. Ze względu na możliwość ukruszenia się zamka ortodonta wykorzystuje wiertło do jak najbardziej delikatnego usunięcia pozostałości aparatu bez ingerencji w ząb.

Drugi etap – Czyszczenie zębów

Ortodonta Poznań wykorzystuje do działań związanych z czyszczeniem zębów wykorzystuje skaler oraz piaskarkę, co również daje pozytywny wpływ ze względu na usuwanie kamienia oraz osadu nazębnego. Nie było możliwości ściągnięcia ze względu na założony aparat ortodontyczny. W celu dogłębnego wyczyszczenia ortodonta wykorzystuje odpowiednią szczotkę z pastą. Ma to na celu ukazanie oraz utrzymanie dobrego efektu na zębach oraz zabezpieczenie ich po wykonanych czynnościach czyszczenia.

Trzeci etap – Stworzenie formy do retainera

Podczas jednej wizyty wykonywane jest również odlew formy na aparat retencyjny, który będzie wykorzystywany, najczęściej w nocy, przez pacjenta w celu utrzymaniu zębów w obecnym stanie. Również zakładane są specjalne druty wewnątrz jamy ustnej pacjenta (retainer). Występują jako drut na każdy leczony łuk. Takie rozwiązanie pozwala na utrzymanie zębów w stałej pozycji po ściągnięciu aparatu ortodontycznego. Ortodoncja Poznań zaznacza iż ciągły ruch zębów ze względu  na napięcie związane z noszeniem aparatu sprawia, że się poruszają, dlatego niezbędne jest noszenie retainera oraz aparatu retencyjnego po ściągnięciu aparatu ortodontycznego.

Ortodoncja Poznań – Ile kosztuje ściągniecie aparatu?

Salon, w którym wykonany jest aparat ortodontyczny dyktuje cenę ściągnięcia jego. Wpływa również na to materiał wykonania aparatu. Początkowa dokumentacja powinna zawierać kosz dalszego leczenia po ściągnięciu aparatu. Późniejsze leczenie z wykorzystaniem retainera powinno zostać uwględnione w cenniku. W każdym wypadku pacjent ma możliwość o dopytanie o dodatkowe koszt przed zaczęciem leczenia stomatologicznego. Cały cennik powinien być widoczny dla pacjenta od samego początku. Wpływa na to brak możliwości rezygnacji w momencie startu leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top