Wybory prezydenckie USA 2020. Jak działa system wyborczy?

Wybory USA

W Stanach Zjednoczonych wybory prezydenckie USA zawsze są porównywane do lat poprzednich. Obecnie pewne jest, że zdecydowanie więcej pojawi się głosów poprzez glosowanie korespondencyjne niż w jakichkolwiek innych wyborach. W takim przypadku dużym prawdopodobieństwem będzie, że nie poznamy wyniku w dniu wyborów.

3 Listopada odbywają się wybory prezydenckie USA 2020. W wyborach biorą udział Donald Trump oraz Joe Biden

Kolegium Elektorów co to takiego?

Należy brać pod uwagę, że taki model występuje tylko w Stanach Zjednoczonych. Różnych rodzajów systemów jest od groma, lecz zasada jest ta sama. Rząd tworzą członkowie parlamentu, którzy zostali wybrani drogą demokratycznych powszechnych wyborów. Natomiast w systemie amerykańskim w głosowaniu powszechnych, każdego stanu wyiera się określoną liczbę elektorów, która jest obliczana w oparciu o liczbę członków Kongresu, są to przedstawiciele Izbie Reprezentantów oraz Senatu oraz dodatkowych trzech elektorów z Dystryktu Kolumbii. W takim przypadku daje to siedem głosów wyborczych na stan.

W modelu wyborów USA jest to niezwykle istotne, gdyż w momencie, w którym w jednym stanie prezydent wygra o 1 głos więcej – zgarnia wszystkie 7 głosów. Zasada „Wszystko albo nic”. Można brać za przykład Florydę, która posiada, aż 29 głosów.

W każdym stanie wybierani są elektorzy, którzy reprezentują Partię Demokratyczna lub Republikańską. Oni w pierwszy poniedziałek po drugiej środzie miesiąca zbierają się w celu wybrania prezydenta zgodnie z wolą wyborców. Czyli prezydent dostaje swoje prawa dopiero po werdykcie elektorów.

Są dwa wyjątki: Nebraska oraz Maine wybierają swoich elektorów w obrębie okręgów kongresowych i w tym przypadku zwycięzca nie zagarnia wszystkich głosów. Jeśli Donald Trump zajmie Nebraskę, Joe Biden nadal może zdobyć głosy kilku elektorów, wygrywając w danym okręgu kongresowym – i na odwrót.

Stosując takie zasady można uznać, że wybory nie są powszechne, ani nie wygrywa ten kto miał więcej głosów. Patrząc na historie wyborów z roku 2000 oraz 2016, zwycięzca uzyskał mniej głosów.

Ile głosów potrzeby by wygrac?

Ogólna pula głosów ma sumę 538, aby zwyciężyć potrzeba 270 głosów.

Wybory USA

Jakie stany są najważniejsze?

To stany, które obserwowaliśmy przez cały bieżący rok w relacjach CNN: Wisconsin, Michigan, Karolina Północna, Arizona, Pensylwania i Floryda, do których osobiście dodałbym również Ohio. W miarę upływu roku na tej liście pojawiły się również Iowa, Georgia, Nevada

Swing stats, są to najważniejsze miejsca rywalizacji konkurentów na prezydenta. Znajdują się tam miejsca, które są z tradycji demokratyczne, natomiast w 2016 roku wygrał u nich Donald Trump.

Kolejna kategoria to miejsca, w których występuje zmiana demograficzna m.in. Floryda, Arizona, Georgia, oraz Karolina Północna. Występują tam liczne grupy mniejszości narodowych. Prowadzi to do zmian politycznych,  ze względu na zróżnicowanie polityczne.

Pozostaje jeszcze kwestia tematów, które motywują odpowiednie elektoraty i tym samym zwracają ich szczególną uwagę. Dla niektórych ewangelicznych wyborców może to być aborcja, dla innych kwestia imigracji czy prawo do posiadania broni.

W obecnym momencie dużą kartą przetargową w trakcie wyborów jest zażegnanie kryzysu związanego z COVID-19. Możliwości jak prezydent odnajdzie się w tej sytuacji. Kolejnym tematem jest możliwości kandydata na ożywienie gospodarki w kraju, która przez obecną sytuacja zwolniła.

Jeżeli patrząc na temat koronawirusa i zatrzymanie epidemii plusuje w takim momencie Biden, natomiast, jeżeli chodzi o rozpędzenie gospodarki Donald Trump ma większe poparcie ze względu na własne doświadczenie w zarzadzaniu pulą pieniędzy.

Wybory prezydenckie USA 2020 – kied wyniki?

Ze względu na wykorzystanie wyborów korespondencyjnych. Wynik wyborów nie będzie znany tego samego wieczora co wybory, oznacza to że liczenie głosów wysłanych pocztą potrwa dłużej. Ze względu na manualna czynność spowalnia to proces zatwierdzania głosów. Jak można zauważyć w historii w 2000 roku liczenie głosów zajęło 31 dni. Dlatego ze względu na problemy przy liczeniu i zmuszenie do przeliczenia ponownie oddanych głosów. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na wyniki wyborów, by poznać zwycięzcę.

Kiedy zostaje przekazanie Białego Domu?

Dane takie zawarte są w konstytucji Stanów Zjednoczonych, a mianowicie 20 stycznia w południe następuje przekazanie dostępu do Białego Domu. W momencie wyłowienia nowego prezydenta następuje niecodzienna tradycja. W momencie ustępowania przeszłego prezydenta i udanie się przez niego na Kapitol na inauguracje. Ekipa przeprowadzkowa pakuje wszystkie rzeczy byłego prezydenta i wywozi je z Białego Domu. Dlatego kiedy nowy prezydent wraca po inauguracji wszystkie jego rzeczy są ułożone. Jego zdjęcia są na biurku więc może od razu brać się do pracy.

Zobacz również co dzieje się w Polsce podczas Strajku Kobiet

Jakie zachowania trzeba przestrzegać podczas Manifestacji Czytaj Dalej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top