Wynajem mieszkania od A do Z

Wynajem

Najem mieszkania jest to nie odłączny moment przechodzenia na swoje. Poczucie swobody i wyjścia spod kapelusza rodziców. Staje się coraz to popularniejsze wśród młodych osób ze względów na duże koszty zakupu mieszkania decydują się na wynajem. Szczególnie widać to u studentów, którzy wyjeżdżają za wiedzą do innych miast poszukują w tym czasie swojego lokum. Później pozostając w mieszkaniach i przyzwyczają się do nich. Ma to swoje plusy jak i minusy.

Pierwszy krok w wynajmowaniu mieszkania

Zanim zabierzesz się za szukanie mieszkania trzeba określić swoje priorytety. Czy zależy nam na niskiej cenie? Na lokalizacji? Na standardzie mieszkania? Po ustaleniu możliwości również budżetowych zaczyna się szukanie. Najczęściej ogłoszenia są umieszczane na portalach takich jak OLX lub Gratka również można spotkać takie propozycje na grupach na facebooku. Po wyszukaniu mieszkania poprzez swoje filtry ograniczeń i oczekiwań zaczyna się telefonowanie. Ten proces wyszukiwania wraz z umówieniem wizyty jest najbardziej czasochłonnym zadaniem. Niekiedy problem z  dodzwonieniem się do właściciela mieszkania przeważa nad zainteresowaniem nad mieszkaniem. Podczas rozmowy należy zapytać o rzecz takie które nas interesują oraz rzeczy ważne powinno się w nich znaleźć takie rzeczy jak:

 • Cena za lokal
 • Dodatkowe opłaty
 • Kaucja
 • Okres wypowiedzenia
 • Rodzaj umowy
 • Stan mieszkania
 • Umeblowanie

Po uzyskaniu tych odpowiedzi należy umówić się na wstępne oglądanie lokum. Wiadomo iż zdjęcia mogą być wyedytowane przez co będą idealne nie odpowiadające prawdziwemu stanu mieszkania dlatego należy obejrzeć je przed podpisaniem umowy.

Warunki i Umowa

Gdy już wybraliśmy nieruchomość pod wynajem, która nas interesuje, należy zainteresować się jakie są warunki oraz dowiedzieć się jak wygląda umowa najmu. Częstym warunkiem podpisania takiej umowy jest kaucja, czasami bywa, że jest wysokości 2 miesięcznych opłat za lokal. Przy odpisaniu umowy powinny zostać również spisane stany liczników oraz wykonanie oglądu mieszkania i zaznaczenie uszczerbków w mieszkaniu. Ma to za zadanie wyeliminowanie możliwości przez wynajmującego ściąganie kaucji za działania, które były już na mieszkaniu.

Wzory umowy można znaleźć w internecie, aby zapoznać się z tym co może wystąpić w takiej sytuacji. Oczywiście należy wszystko czytać i w razie wątpliwości pytać, żeby nie wystąpiły niedogodności lub kruczki, które właściciel zataił przed nami.

Samemu czy z kimś? Mieszkanie z współlokatorami

Na początku wyboru nieruchomości trzeba określić czy jesteśmy w stanie zapłacić więcej tylko za to by mieszkać samemu, takie mieszkania, a wręcz kawalerki są przeważnie droższe od 300 do 500 zł więcej niż sam pokój. W takim miejscu odpowiadamy tylko za siebie co jest przyjemne szczególnie gdy jest się introwertykiem.

W przypadku wynajmowania z wspolokatorami trzeba ustalić zasady, które panują w miezskaniu. Możliwe że wchodzisz na mieszkanie, które ma już swoje zasady, do których musisz się przystosować. W przypadku gdy nie ma ich należy ustalić grafik sprzątania w cel utrzymania porządku w mieszkaniu. Dobrze gdy z takimi ludźmi żyje się chociaż w neutralnych relacjach. Pozwala to na swobodne życie w w mieszkaniu i korzystanie z wspólnych części mieszkania.

Twoje prawa przy wynajmowaniu

Podczas podpisania umowy zaczynają obowiązywać zasady, które nie tylko ty musisz przestrzegać, ale również wynajmujący. Ponieważ nie ma on np. prawa wejść do mieszkania bez uprzedniego poinformowania Cię o tym. Nie ma prawa naruszać Twojego mir domowego. Ze strony wynajmującego powinny być zasady, które mają na celu utrzymywanie mieszkania w stanie nie naruszonym – nie niszczenie celowe wyposażenia mieszkania. W takim przypadku wykorzystywana jest kaucja.

Opłaty za mieszkanie

Opłaty, które ponosisz za mieszkanie dzielą się na kilka części, są różne podziały zależy od wynajmującego najczęściej można podzielić to na:

 • Cenę najmu
 • Kwotę nieruchomości
 • Opłatę zużycia mediów
 • Dodatkowy koszt

Zdążyć  się może, że koszt mediów są zryczałtowane, to znaczy wyciągnięta średnia z wcześniejszego zużycia

One thought on “Wynajem mieszkania od A do Z

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top