Zakup mieszkania na dożywocie

Zakup mieszkania na dożywocie

Coraz więcej osób w wieku emerytalnym decyduje się na sprzedaż swojej nieruchomości na umowę dożywocia. Oznacza to, że sprzedają nabywającemu nieruchomość w zamian za opiekę i możliwość dożywotniego pozostania w lokalu.

Zakup mieszkania na dożywocie – jak to działa?

Na sprzedaż swojego mieszkania na dożywocie często decydują się osoby, które nie są w stanie się utrzymać i wymagają dodatkowej opieki. Jednocześnie są oni przywiązani do swojej nieruchomości i pragną w niej pozostać. W takiej sytuacji właściciel nieruchomości przenosi własność na nabywcę. W zamian, nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywającemu opiekę.

Nabywający nieruchomość zobowiązany jest przepisami prawa traktować zbywającego jak domownika, dostarczyć mu wyżywienie, ubrania, światło i opał oraz zapewnić odpowiednią pomoc i pielęgnować w chorobie. W przypadku śmierci zbywającego, właściciel na którego własność została przeniesiona ma obowiązek sprawić zmarłemu godny pogrzeb.
Umowa dożywocia jest regulowana art. 908 Kodeksu cywilnego.

Kupujemy mieszkania na dożywocie – kto może skorzystać z naszej oferty? 

Na zawiązanie umowy dożywocia z różnych powodów decyduje się coraz więcej osób w wieku emerytalnym. Często są to osoby, które nie mają bliższych krewnych lub nie utrzymują z nimi kontaktu. Właściciel nieruchomości, który decyduje się na umowę dożywocia ma zapewnioną opiekę oraz możliwość pozostania w zbywanej nieruchomości. Umowa nie jest przedmiotem dziedziczenia, zbywający nie może jej również przenieść na inną osobę. Umowa wygasa z chwilą śmierci zbywającego.

Zakup mieszkania na dożywocie

Jak wygląda proces zakupu mieszkania na dożywocie?

Aby sprzedać swoje mieszkanie na dożywocie zachęcamy do kontaktu przez formularz kontaktowy. Można się z nami również skontaktować telefonicznie.
Następnie umawiane jest spotkanie z naszym doradcą, a na koniec podpisana zostaje umowa. Podobnie, jak w przypadku pozostałych prowadzonych przez nas usług stawiamy na fachowe i uczciwe rozwiązania, a całą transakcję finalizujemy nawet w 24 godziny. 

Jakie dokumenty są wymagane podczas skupu mieszkania na dożywocie za gotówkę?

Przystępując do procesu sprzedaży swojej nieruchomości na dożywocie wymagany jest odpis z księgi wieczystej. Należy również posiadać tytuł własności i aktualny dowód tożsamości.
Jeżeli mieszkanie jest zadłużone należy mieć również przedstawić dokument, w którym potwierdzona jest kwota zobowiązania. W przypadku mieszkań zaświadczenie można otrzymać ze spółdzielni, wspólnoty lub komornika.

Zakup mieszkania na dożywocie, tak jak każda nasza usługa, jest poświadczona notarialnie. Warto więc pamiętać o podstawowych informacjach, które zostaną zawarte w akcie notarialnym: imię, nazwisko, imiona rodziców, numer i datę ważności dowodu osobistego lub paszportu, numer ewidencyjny PESEL, adres zamieszkania, stan cywilny.
W przypadku trudności ze skompletowaniem dokumentów, możesz liczyć na pomoc naszych specjalistów.

Zakup mieszkania na dożywocie – czy transakcja jest legalna?

Nazwa umowy może w pierwszej chwili budzić wątpliwości moralne. Podobne transakcje są jednak niezwykle popularne w krajach zagranicznych, m.in. w USA. W Polsce zyskują popularność od kilkudziesięciu lat i są regulowane przepisami prawa. Nad prawidłowym przebiegiem zawarcia umowy czuwa notariusz, osoba zaufania publicznego. Cała procedura jest legalna.

W przypadku zakupu nieruchomości na dożywocie kupujemy:

mieszkania, domy, kamienicę : Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Szczecin, Kraków, Łódź, Wrocław, Gdynia, Częstochowa, Białystok, Poznań, Tychy, Gliwice, Sosnowiec, Opole, Warszawa, Kielce, Gliwice, Zabrze, Toruń, Olsztyn, Rybnik, Chorzów, Bytom, Tarnów, Zielona Góra, Wałbrzych.

Jeżeli jednak jesteś z innego miasta i masz dodatkowe pytania skontaktuj się z nami.
Z chęcią udzielimy Ci wszelkich odpowiedzi.

One thought on “Zakup mieszkania na dożywocie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top